CZ | EN

Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: textil a móda
15.02.2019 — 15.09.2019

Pohled do expozice. Foto Ondřej Kocourek

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
středa až neděle 10–18 hodin
úterý 10–20 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 220 Kč | snížené 120 Kč | rodinné 360 Kč

PRO VELKÝ ZÁJEM OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY PRODLOUŽENA VE DNECH 13. - 15. 9. DO 20 HODIN

Autorka koncepce a kurátorka výstavy: PhDr. Konstantina Hlaváčková
Architektonické a výtvarné řešení, videa: Pavel Mrkus
Grafický design: Štěpán Malovec a Kristina Ambrozová
 

Osobní i profesní příběh Ziky a Lídy Ascherových započal na prahu druhé světové války v Praze a úspěšně se rozvíjel v Londýně a Paříži, kde Ascherovi spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci a kde z jejich tištěných látek vytvářely své modely nejslavnější módní domy.

Zika Ascher patřil k nejmladší generaci rodiny, která v Praze obchodovala s látkami. Ve svých třiadvaceti letech otevřel společně se svým bratrem Josefem v roce 1933 v centru Prahy obchod s textilním zbožím, který brzy patřil k těm nejvyhledávanějším. Zika Ascher byl současně reprezentoval Československo na mnoha lyžařských závodech. Pro svoji rychlou a nebezpečnou jízdu na lyžích byl v tisku nazýván „Šílený hedvábník“. V únoru 1939 se Zika oženil s Lídou Tydlitátovou, okouzlující dívkou ze zámožné pražské rodiny. Těsně před obsazením Československa nacistickými vojsky v březnu 1939 se jim podařilo odjet a jejich novým domovem se stal Londýn.

Již během války a bezprostředně po jejím skončení realizoval Zika Ascher odvážnou myšlenku: Oslovil přední umělce své doby, například Henriho Matisse, Henryho Moora, Andrého Deraina, Cecila Beatona, Alexandera Caldera a mnoho dalších, a požádal je o návrhy, podle nichž chtěl realizovat luxusní hedvábné šátky a také oděvní látky. Většina z oslovených umělců se spoluprací souhlasila. Vznikla kolekce zhruba třiceti hedvábných šátků, tzv. Ascher Squares, které se brzy staly světovým bestsellerem a pomohly odstartovat Ascherovu hvězdnou kariéru.

Zika přitahoval umělce a módní návrháře svou výjimečnou schopností dokonale přenést kresebné návrhy na textilní materiál. Firma Ascher měla široké zaměření – jejich hedvábné a bavlněné tištěné látky i různé typy vlněných tkanin se staly světovým fenoménem. Zika byl zároveň významným inovátorem textilních materiálů. Jeho revoluční přístup se stal legendou a symbolem propojení designu a volného umění. Látky firmy Ascher se těšily obrovské popularitě od čtyřicátých až do osmdesátých let 20. století.

Lída Ascher zemřela v Londýně roce 1983, Zika o devět let později. Řadí se k nejvýznamnějším Čechům, jejichž práce se stala světovým pojmem, doma však byli naprosto zapomenuti.

K výstavě vydává UPM společně s nakladatelstvím Slovart reprezentativní publikaci v české a anglické verzi. Česká televize připravuje o životním příběhu manželů Ascherových dokumentární film, který bude mít premiéru v září 2019.

Programy k výstavě »

 

 

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
středa až neděle 10–18 hodin
úterý 10–20 hodin
pondělí zavřeno

Vstupné
základní 220 Kč | snížené 120 Kč | rodinné 360 Kč

FOTOGALERIE )

© 2019 Uměleckoprůmyslové museum v Praze