24. TRIENÁLE DESIGNU A ARCHITEKTURY SE DNES OTEVŘELO PRO VEŘEJNOST. TÉMATEM JE NEROVNOST

Otevření výstavy

24. Trienále designu a architektury se dnes v Miláně otevřelo pro veřejnost. Českou účast na této prestižní a svého druhu největší přehlídce, které se účastní dvě desítky zemí z celého světa, již tradičně zajišťuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Kurátorka muzea Iva Knobloch tentokrát vyzvala tým Karolína Kripnerová a Janek Rous, kteří se dlouhodobě zabývají tématem bezdomovectví a nedostupnosti bydlení.

„Lidi bez domova považujeme dnes za všední součást našich ulic. Jejich počet narůstá, a to paradoxně zejména v bohatých městech. Jsou to lidé, které ale povětšinou nevnímáme jako součást naší společnosti. Přehlížíme je a představují pro nás spíše obraz životní prohry či individuálního neúspěchu,“ říkají architektka Karolína Kripnerová a performer Janek Rous. „Nahlédneme-li ovšem jejich existenci skrze přirovnání k živému organismu, spatříme bezdomovectví jako projev nemoci, jejíž příčina potřebuje vyléčit. Hlubší pochopení situace lidí v nouzi nám tak může sdělit cosi podstatně závažnějšího i o současné krizi bydlení, která plíživě pohlcuje každého z nás.“

Karolína Kripnerová a Janek Rous si ke spolupráci přizvali ilustrátorku Magdalenu Rutovou a grafika Jana Čumlivski a vytvořili působivou instalaci, která vzbuzuje mnoho otázek.

Systém bydlení vidí jako komplexní živý organismus, který v současném světě evidentně nefunguje a strádá. Situace je ve všech světových metropolích stejná, liší se jen množstvím lidí v nouzi, podobou a dostupností sociální pomoci. Tvůrci výstavy se na takové metropole dívají jako na nemocné město – Prahu si představují jako laboratoř zmíněných problémů, v níž se můžeme rozhodnout aplikovat řadu osvědčených léčebných postupů, které máme dnes k dispozici, a pokusit se ji uzdravit.