Rubriky
články

Ateliér Design šperku, doc. M.A. Ludmila Šikolová

Technická univerzita v Liberci

Semestrální práce OTISK ANTIKY / Různé dimenze vztahu antiky a současnosti iniciovala Petja Matějovič, kurátorka UPM, na Katedře designu Technické univerzity v Liberci v září 2022. Inspiraci mohli studentky a studenti hledat v umění, mytologii, společenských vědách, kultu těla, státotvornosti… Při tvorbě broží, spínadel a objektů na tělo nebyli nijak materiálově ani technologicky limitováni. Práce vznikly pod pedagogickým a technickým vedením Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové a Martina Pouzara.

Anna Hornová

Otisk antiky – Rovnováha, nerezová ocel, cín, sodalit

Vyjádření rovnováhy vycházející z filozofie myslitelů antického období prostřednictvím dvou kinetických broží. Znázornění dokonalosti a funkčnosti celku i při nepoměru či nevyváženosti brože. Ukázka proměnlivosti a nestálosti života.

Daniela Dolejší

Brože na téma Otisk antiky, materiály tombak, jablečná slupka

Brože na téma Otisk antiky jsou inspirovány snahou lidstva o vypočítání krásy a pochybnostmi, zda něco jako dokonalá krása vůbec existuje. Jejich tvar vychází z geometrického schématu matematicky dokonalého obličeje. Součástí šperku je jablečná slupka, která symbolizuje lidskou kůži. Výsledné konstrukce jsou mírně deformované, neboť jablečná slupka usychala přímo na nich. Tento proces odkazuje na pomíjivost krásy.

Klára Hoffmannová

Otisk antiky – Narcis, papír, zrcadlová folie, nerez

Objekt na tělo a série tří broží na téma otisk Antiky, inspirovaná příběhem Narcise a setkání se s ním ve skutečném světě. Papírový objekt se zrcadlovou folií je symbolem obrany a skrýše pro člověka, co se potýká s narcisem a jeho chováním.

Hana Kužniarová

Otisk antiky –  Artemis, paroh, součástky z mobilního telefonu

Šperk je inspirován bohyní lovu a Měsíce. Brož je vytvořena ze staré trofeje, která představuje loveckou stránku bohyně a bílý povrch znázorňuje měsíční krajinu. Elektronické součástky připomínají vniknutí astronautů výzkumné mise Artemis americké vesmírné společnosti NASA do domény bájné bohyně Měsíce. Mytologický podtext dokresluje mapa souhvězdí Orionu a Štíra.

Linda Kastlová

Otisk Antiky – Ariston Achaion a Therapon, plexisklo, nerez, mosaz

Dvě brože ve tvaru antických štítů a velký štít inspirovaný příběhem Achillea a Patrocla. Brože jsou variabilní, lze je rozmontovat, složit a zasadit do velkého štítu.

Ondřej Kábele

Otisk antiky- Manumissio, měď, mosaz

V dobách starého Říma byl obřad Manumissio pro otroka to nejvyšší, čeho mohl dosáhnout, přestal být věcí a stal se právoplatným občanem. V dnešní době se pyšníme tím, že se otroctví zakázalo a že už neexistuje. Ano už nemáme otroky doma, ale odsunuli jsme je do rozvojových zemí a podporujeme to našemi penězi každým dnem. Často pracují v podmínkách srovnatelných, či horších než ve starém Římě. Brož je zámek, která nedovolí nositele sundat si pracovní oděv a zbavit se znaku otroka, dokud není na zámku navoleno slovo Manumissio.

Šrámková Silvie

Otisk antiky – Hypnos, mosaz, nerez, čajový sáček, sušená meduňka, mák

Série tří broží inspirovaná antickým bohem spánku, Hypnosem. Šperky zdravým způsobem dopomáhají ke spánku čí uvolnění. První brož je inspirovaná monotónním pohybem kolébky. Druhá brož je pendant, skrývá makovou kuličku, která je vtipnou narážkou na placebo účinek prášků na spaní. Třetí šperk z vnitřní strany drží čajový sáček voňavých bylin, které nás dokáží uklidnit.