ATELIÉR K.O.V. – INSPIRACE ARCHITEKTUROU

23.09.2021 – 07.11.2021

Kovový pás - objekt
Anna Rusínová – Saarinen

Partner výstavy: UMPRUM Praha
Koncepce výstavy: Eva Eisler
Texty: Eva Eisler
Grafický design: Petr Knobloch

Ateliér K.O.V. pražské UMPRUM se letos zúčastní Designbloku v galerii vstupního foyer Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Představí zde výstavní projekt autorských šperků, které studenti vytvořili v rámci zadání Inspirace architekturou.

Jaký šperk si vytvořím, když jdu na rande se slavným architektem? Jaká jeho stavba je mi inspiračním zdrojem? Jaké příběhy, metafory, nebo symboliky jsou v mém šperku obsažené? To bylo jedno z témat, se kterým studenti ateliéru K.O.V. pracovali v rámci zimního a letního semestru akademického roku 2020/2021, během distanční výuky. Bez možnosti praktického vedení a využití technologického zázemí školních dílen si museli osvojit inovativní přístup a práci s netradičními materiály. Vystaveným kolekcím šperků předcházely dva intelektuálně stimulující semestrální úkoly. Nejdříve si z předloženého seznamu vylosovali jméno jednoho ze světových architektů a na základě výběru jedné jeho konkrétní stavby měli navrhnout kliku ke vstupním dveřím. V druhém semestru následoval domeček pro panenku – Dollhouse. Procesem výroby zkoumáme materiál, objevujeme jeho možnosti, testujeme jeho limity a snažíme práci posunout nad rámec tradičních dovedností a technik.

Ludwig Mies van der Rohe kdysi prohlásil: „Bůh je v detailech.“ Šperk nás učí pochopit a zvládnout detail, vyžaduje disciplínu a soustředění, je intimní architekturou pro krajinu lidského těla. Pro svého tvůrce představuje dokonalý trénink v prostorové a formální orientaci menších rozměrů, kterou lze však posléze použít na měřítka o mnoho větší. Architektonické formy a struktury mohou být převedeny nejen do šperků, ale v obou disciplínách jsou neustále zkoumány a přepracovávány další faktory, jako je materiál, měřítko a prostor. Americký architekt a teoretik Stanley Tigerman o navrhování šperku řekl: „Je to cesta, jak otestovat nápad a zjistit, zdali je nosný.“ Neexistuje hierarchie, pokud jde o kvalitu. Každý detail je důležitý, protože konečný výsledek je součtem detailů v tvůrčím procesu.

Prof. Eva Eisler

www.umprum.cz

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
úterý 10 – 20 h
středa až neděle 10 – 18 h
pondělí zavřeno