INEQUALITY / NEROVNOST. 24. TRIENÁLE DESIGNU A ARCHITEKTURY MILÁNO

13. 05. – 9. 11. 2025

Dobrá čtvrť a ghetto


Síla rozhodnutí: tým složený z vizuálního umělce Janka Rouse, architektky Karolíny Kripnerové, ilustrátorky Magdaleny Rutové a grafika Jana Čumlivski.


Lidi bez domova považujeme dnes za všední součást našich ulic. Jejich počet narůstá, a to paradoxně zejména v bohatých městech. Jsou to lidé, které ale povětšinou nevnímáme jako součást naší společnosti. Přehlížíme je a představují pro nás spíše obraz životní prohry či individuálního neúspěchu. Nahlédneme-li ovšem jejich existenci skrze přirovnání k živému organismu, spatříme bezdomovectví jako projev nemoci, jejíž příčina potřebuje vyléčit. Hlubší pochopení situace lidí v nouzi nám tak může sdělit cosi podstatně závažnějšího i o současné krizi bydlení, která plíživě pohlcuje každého z nás.

Systém bydlení představuje komplexní živý organismus, který v současném světě evidentně nefunguje a strádá. Ať se procházíme kteroukoliv světovou metropolí, situace je všude stejná. Liší se jen množstvím lidí v nouzi, podobou a dostupností sociální pomoci. Pojďme se společně na jedno takové nemocné město podívat. Představme si Prahu jako laboratoř zmíněných problémů, v níž se můžeme rozhodnout aplikovat řadu osvědčených léčebných postupů, které máme dnes k dispozici, a pokusit se ji uzdravit. V evropském měřítku je zde bydlení nejdražší a nejméně dostupné. Po roce 1989 město zprivatizovalo většinu svého bytového fondu, a i nadále vkládá naděje na vyřešení bytové krize v soukromý trh: při nové výstavbě ovšem neklade developerům adekvátní podmínky, které by zajistily efektivní budování dostupného bydlení. Navíc současná turistifikace, fenomén „sdíleného“ bydlení typu Airbnb či rozvoj investičních bytů situaci umocňují.

Výstavu dělíme do pěti pilířů:
1. Veřejný prostor: Jak se nedostupnost bydlení projevuje na jeho podobě a fungování?
2. Bydlení: Má být nezpochybnitelným lidským právem?
3. Lidé: Kdo je ohrožen nedostupností bydlení a bezdomovectvím?
4. Sociální systém: (Po)dává lidem pomocnou ruku, nebo se spíše podílí na dalším prohlubování nerovností?
5. Ekonomika: Kam investujeme veřejné prostředky a jaký to má efekt?

Komplexnost tématu nedostupnosti bydlení ukazujeme na množství perspektiv, ze kterých je na něj možné nahlížet, a jež jsou vzájemně provázané. Každý z nás má do jisté míry možnost ovlivnit jak jednotlivé pilíře, tak celkovou stávající situaci. Ať už „pouhým“ zájmem o téma, jeho rozšiřováním mezi další lidi, či aktivním konáním. Pokud se společně pro změnu současného nastavení rozhodneme, můžeme nerovné podmínky postupně přetvořit v prostředí příznivé pro všechny.

Politické rozhodnutí totiž nespočívá pouze v rukou volených zástupců, mělo by být v prvé řadě vnímáno a etablováno jako sdílená zodpovědnost celé občanské společnosti.

Mezinárodní výstava s názvem Nerovnosti bude probíhat od května do listopadu 2025. Po zkoumání témat udržitelnosti s výstavou Broken Nature v roce 2019 a záhad vesmíru od vesmíru až po neviditelné měřítko virů s výstavou Unknown Unknowns v roce 2022 uzavře mezinárodní výstava trilogii zúžením reflexe na lidské měřítko s politickým a naléhavým tématem rostoucích nerovností.





Palazzo dell´Arte
Viale Alemagnia 6, Miláno

Otevírací doba
úterý až neděle 10.30–20 hodin
pondělí zavřeno