POSAĎTE SE!

10. 02. 2022– 24. 04. 2022

jednoduchá lavička bez opěradla s tabletem

Partner výstavy: výstava je součástí grantového projektu TAČR s názvem Vývoj a realizace prototypu chytrého sedacího nábytku pro stálou expozici UPM
Kurátorka projektu: Iva Knobloch
Architektonické řešení: Josef Tomšej
Grafický design: Štěpán Marko

Nábytek sloužící k odpočinku v muzejních expozicích často chybí, natož aby se někdo zabýval tím, jak by měl fungovat takový nábytek pro návštěvníka 21. století? Projekt Vývoj a realizace prototypu chytrého sedacího nábytku pro stálou expozici UPM, na němž muzeum spolupracovalo s firmou mmcité a který podpořila Technologická agentura ČR, se přesně tímto tématem zabýval. Výsledek představuje tato výstava a prototyp lavice sit&see vyrobený firmou mmcité, která patří k mezinárodně oceňovaným a žádaným producentům nábytku ve veřejném prostoru, zasazuje i do kontextu dalšího sedacího nábytku určeného k odpočinku na veřejnosti.

Jádrem výstavy je právě prototyp lavice, určené do nové muzejní stálé expozice. Lavice splňuje náročné požadavky na propojení s novými technologiemi, které ocení mladší generace, ale vychází vstříc i seniorům, kterým nabízí madlo k pohodlnému sedání i možnost odložit hole tak, aby nepřekážely. Na první pohled jednoduchý, až samozřejmý design je vyústěním soustředěného hledání vhodného tvaru a sofistikovaného začlenění všech funkcí. Stabilita, bezpečnost, odolnost, vizuální nenápadnost, ušlechtilost proporcí a materiálu, kterým je místní jasanové dřevo, činí tento sedací nábytek plně funkčním, univerzálním a variabilním doplňkem estetiky muzejních a galerijních interiérů.

Připojený iPad umožňuje pohodlné a interaktivní čtení všech informací, které potřebuje instituce návštěvníkům sdělit. V prototypu lavice je nyní například nainstalován projekt Osobní knihovna Jana Kaplického, který uživatelům umožňuje listovat v knihách Jana Kaplického na stránkách, jež si označil jako zajímavé.

Na výstavě můžete lavici nejen vyzkoušet, ale i porovnat se sedacími nábytky v expozicích 20. století. Důkladné informace o projektu přináší stejnojmenná publikace, která jako první v českých zemích seznamuje s historií sedacího nábytku v expozicích (Iva Knobloch) a vývojem venkovního nábytku (Mariana Kubištová).

Doprovodné programy ZDE

 
Iva Knobloch: Posaďte se!

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
úterý 10 – 20 h
středa až neděle 10 – 18 h
pondělí zavřeno