V BOUŘÍCH I ROZJÍMÁNÍ – 90. NAROZENINY VLADIMÍRA KOPECKÉHO

08.12.2021–27.02. 2022

Barevné fotografie skleněných plastik na stěně

Výběr exponátů, koncepce: Bc. Jana Černovská, Gabriel Urbánek
Texty: PhDr. Sylva Petrová
Fotografie: Gabriel Urbánek
Grafický design: David Pajer

Výstava připravená k 90. narozeninám prof. Vladimíra Kopeckého ukazuje jeho dílo především na fotografiích Gabriela Urbánka, které doprovázejí Kopeckého obrazy a jedna skleněná plastika.

Profesor Vladimír Kopecký (*1931) je věčně mladým doyenem českého sklářství a zároveň jedním z nejvíce ceněných současných českých umělců malby, grafiky, instalace a performance. Vysoce hodnocené jsou též jeho sklářské práce do architektury doma i v zahraničí, například v USA, Nizozemsku, Japonsku, Německu aj. Vystudoval na školách v Kamenickém Šenově, Novém Boru a pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde od začátku patřil k nejvýznamnějším žákům legendárního profesora Josefa Kaplického.

České i světové autorské sklo Vladimír Kopecký obohatil nejen výchovou svých studentů k absolutní tvořivosti, ale především svými díly a malbou na skle, v níž se objevují jeho velmi expresivní – bouřlivé a současně minimalistické – rozjímavé ideje. Pro to všechno mu byla udělena v roce 2009 Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a Mezinárodní sympozium skla v Novém Boru jej v roce 2021 uvedlo do Síně slávy.

Gabriel Urbánek (*1948), vedoucí fotograf Uměleckoprůmyslového musea v Praze, autor a spoluautor zásadních publikací o novodobém i historickém skle, patří mezi elitu ve svém oboru. Jeho fotografie jsou ceněny doma i v zahraničí pro práci se světlem, která je z hlediska estetického řešení sklářských děl zásadní. S Vladimírem Kopeckým jej mimo profesionální spolupráci spojuje i dlouhodobé osobní přátelství.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1

Otevírací doba
úterý 10 – 20 h
středa až neděle 10 – 18 h
pondělí zavřeno

Výstava je přístupná se vstupenkou do UPM, se vstupenkou z výstavy Vladimír Kopecký Gloria v Museu Kampa nebo Zasažení bouří a klidem z Musea Portheimka