17.06.2020 – 04.10.2020

Architekt Jan Koula patří sice k polozapomenutým, přesto ale významným a vlivným osobnostem českého umění a kulturně společenského dění závěru 19. století. Byl mnohostranně aktivní – projektoval architekturu, dlouhodobě působil jako pedagog na pražské technice, spolupodílel se na přípravě četných výstav či spravoval a organizoval sbírky Národního muzea. Zásadní, dosud jen okrajově vnímanou a nedoceněnou oblastí Koulovy činnosti je návrhářská tvorba pro nejrůznější uměleckořemeslné obory.
Základ postojů a východiska uměleckých a odborných snah Jana Kouly vytvářel již od osmdesátých let jeho úzký vztah k české historii a kulturnímu prostředí. Stal se vynikajícím a uznávaným znalcem uměleckořemeslných památek, současně byl nadšeným obdivovatelem a zasvěceným dokumentátorem lidového umění. Zaujetí jedinečnými pracemi rudolfínské doby či habánskou keramikou, stejně jako podrobné seznámení s tvorbou českých a moravských vyšívaček poté silně ovlivňovalo Koulovy vlastní návrhy v různých oborech užitého umění, rytého skla, malované keramiky či intarzovaného nábytku.
Výstava ve foyer Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje Jana Koulu jako jedinečného představitele české, národně orientované uměleckořemeslné tvorby. Jako návrháře osobitě reagujícího na podněty novorenesačního stylu, ale i jako autora neodmyslitelně svázaného s výtvarnými projevy lidového prostředí doby doznívajícího 19. století.
Doprovodný program k výstavě:
Jan Koula a umělecké řemeslo – přednáška a komentovaná prohlídka PhDr. Jana Mergla, PhD.
14.07.2020 v 18 hodin
Lidové v architektuře Jana Kouly – přednáška a komentovaná prohlídka Mgr. Lenky Merglové Pánkové
11.08.2020 v 18 hodin
Koulův Český interiér pro Světovou výstavu v Paříži 1900 – přednáška a komentovaná prohlídka PhDr. Jana Mergla, PhD.
25.08.2020 v 18 hodin
Jan Koula muzejník – přednáška a komentovaná prohlídka Mgr. Lenky Merglové Pánkové
08.09.2020 v 18 hodin
Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova
ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1
Otevírací doba
úterý až neděle 13–18 hodin
pondělí zavřeno
Vstupné
zdarma
Vázička, návrh Jan Koula, 1911 provedení Graniton Svijany, malba Lidová malírna v Telči, 1912, bělavý porézní střep, glazovaný, malovaný Mísa, návrh Jan Koula, 1900 provedení Odborná škola keramická v Bechyni, bělavý porézní střep, glazovaný, rytý Džbán, návrh Jan Koula, 1900 provedení Odborná škola keramická v Bechyni, bělavý porézní střep, malba do glazury Kuřácký stolek ze souboru nábytku pro Český interiér, návrh Jan Koula, 1899 provedení Václav Mlch, Praha; intarzie Jan Kubát, Praha, fotografie Rudolf Bruner-Dvořák, 1900 Váza, návrh Jan Koula, 1899 provedení Sklárna Jeho Osvícenosti hraběte Harracha, Nový Svět, světle zelené sklo, malba bílým, modrým, zeleným a červeným transparentním emailem a zlatem Holba s montáží s českými granáty, návrh Jan Koula, 1899 provedení sklárna Meyrův synovec, Adolfov u Vimperka (Adolf bei Winterberg); zlatník Jan Reimann, Praha, bezbarvé sklo ryté, montáž ze zlaceného stříbra a českých granátů Džbánky Památky umělecko-průmyslové v Čechách, 1882–1886, list VII/I–II barevná litografie podle akvarelu Jana Kouly Muž s Osvětiman – ze souboru Kroje lidu moravského Foto Jan Koula, 1893 Fotografie ze souboru Kroje lidu moravského Foto Jan Koula, 1893 Dva novorenesanční poháry návrh Jan Koula, 1891 provedení sklárna Meyrův synovec, Adolfov u Vimperka (Adolf bei Winterberg), zlatník Jan Reimann, Praha křišťálové sklo broušené a ryté; zlacené stříbro, broušené české granáty Podnos na noze návrh Jan Koula, kolem r. 1892 provedení sklárna Meyrův synovec, Adolfov u Vimperka (Adolf bei Winterberg), zlatník Jan Reimann, Praha křišťálové sklo broušené a ryté; zlacené stříbro, broušené české granáty Bonboniéra návrh Jan Koula, 1900 provedení sklárna Meyrův synovec, Adolfov u Vimperka (Adolf bei Winterberg); emaily Jan Novák a Petr Svoboda, Praha bezbarvé sklo broušené, ryté a zlacené; víko mosazné, emailované